Logotypy EOG

Projekt współfinansowany z Funduszy EOG w ramach programu Obywatele dla Demokracji

Logo Stowarzyszenia Mocni Razem Realizator projektu

Oswoić kino grozy

Oswoić kino grozy

Liderzy w akcji kino grozy

Codziennie na ekrany kin na całym świecie wchodzi kilkaset produkcji. To sprawia, że dostęp do filmu ma dziś każdy z nas. Dlatego traktujemy je coraz częściej jako tanią rozrywkę, dającą możliwość oderwania się od szarej rzeczywistości. Zapominamy, że nad każdą z produkcji pracuje sztab ludzi, którzy starają się spełnić nasze – widzów – oczekiwania.

O tym, że kino jest dziesiątą muzą próbowali przekonać swych rówieśników uczniowie z Zespołu Szkół Administracyjno-Ekonomicznych i Ogólnokształcących w Bytomiu. Nie było to łatwe zadanie, bo na warsztat wzięli horrory.

Powiało grozą

Pomysł na to, by zrealizować akcję promującą kino grozy i pokazać je z innej pespektywy zrodził się w głowach uczniów na szkoleniu: „Wpadliśmy na to spontanicznie już podczas pierwszego spotkania i konsekwentnie trzymaliśmy się tego” – mówi Iga, jedna z liderek grupy. „Chcieliśmy sprawić, by ludzie przestali patrzeć na kino jako prostą rozrywkę, stąd ta idea” – relacjonuje Dominika, tegoroczna maturzystka. Dlatego wszystko skrupulatnie zaplanowali. Dziesięcioosobowa ekipa przy wsparciu animatorki Patrycji podzieliła się zadaniami – każdy miał swój wkład w sprawne przeprowadzenie akcji. Przygotowali plakaty informujące o ich przedsięwzięciu, a także reklamowali wydarzenie na portalu społecznościowym. Wszystko po to, by – jak zaznacza Justyna – „pokazać, że kino to sztuka
i praca wielu osób, które muszą wykazać się przy tym pomysłowością”.

Kinematograficzna podróż w czasie

W klimat świata grozy, uczniowie bytomskiej szkoły, wprowadzili wszystkich zebranych już samą scenografią. Półmrok panujący w sali, tlące się świeczki, pajęczyny, nietoperze – stworzyły atmosferę tajemnicy i strachu. Dopełnieniem dekoracji stały się adekwatnie dobrane stroje oraz charakteryzacja: „Kostiumy to nasza inwencja twórcza. Jedna z nas ma na sobie suknię ślubną swojej mamy” – relacjonuje Dominika.
W podróż z kinem grozy wprowadziła wszystkich swym występem Nikol, która zaśpiewała przy akompaniamencie gitary. Przewodnikiem po świecie kina była Iga, prezentująca ciekawostki dotyczące kolejno prezentowanych produkcji. W repertuarze bytomskiej młodzieży znalazły się kultowe filmy, m.in: „Nosferatu – symfonia grozy”, „Frankenstein” czy „Egzorcysta”. „Chcieliśmy pokazać rozwój kina grozy, wkład ludzi, nie komputerów w rozwój efektów specjalnych” – zaznacza Justyna. Publiczność miała także możliwość wzięcia udziału w quizie, sprawdzającym wiedzę o kinematografii. Jak to w kinie – nie zabrakło też przekąsek i napojów. Uczniowie zadbali w czasie przerwy, by widzowie mieli nie tylko strawę dla ducha.

Szkolna wypożyczalnia

Akcja, którą zorganizowała młodzież, nie pozostanie bez echa. Odtąd kino będzie już zawsze gościć w murach bytomskiej szkoły. W bibliotece uczniowie zorganizowali kącik – szafkę na filmy. „Każdy będzie mógł wypożyczyć interesującą go pozycję. Mamy zarazem nadzieję, że filmów będzie przybywać” – mówi Iga.
Zaangażowani w projekt zyskali nowe przyjaźnie i umiejętności: „Nauczyliśmy się współpracy w grupie i mogliśmy się lepiej poznać”, zaznacza Paweł. Pasja do kinematografii połączyła uczniów z bytomskiej szkoły – „Mam nadzieję, że innym podobało się to, co pokazaliśmy, bo naprawdę chcieliśmy stworzyć klimat rodem z horroru” – dodaje Dominika. Z efektu pracy uczniów zadowolona jest animatorka Patrycja, która wspierała uczniów w przygotowaniu akcji, a na koniec gratulowała wszystkim zaangażowanym w projekt.