Logotypy EOG

Projekt współfinansowany z Funduszy EOG w ramach programu Obywatele dla Demokracji

Logo Stowarzyszenia Mocni Razem Realizator projektu

Pieskie życie

Pieskie życie

Pieskie życie

Pies – najwierniejszy przyjaciel człowieka. Przyjaciel, o którym czasem zapominamy. Niedoceniany i porzucany. Jednak nie wszyscy są obojętni na los tych czworonogów. Uczniowie z Gimnazjum nr 3 w Mysłowicach zorganizowali akcję, która miała zwrócić uwagę na potrzeby zwierzaków. W mroźne, niedzielne przedpołudnie uczestniczyli w happeningu na rzecz mysłowickiego schroniska. Wszystko odbyło się pod czujnym okiem animatorki Patrycji Lukasek-Sompolskiej.

Był plan

Pomysł w głowach młodzieży zrodził się spontanicznie, a cel był jeden: „uwielbiamy pomagać innym, a szczególnie tym, którzy tej pomocy naprawdę potrzebują” – twierdzi Ewelina, jedna z uczennic uczestniczących w akcji. „Uważam, że takie przedsięwzięcia są potrzebne, bo zwracają uwagę ludzi na problemy, których często nie zauważamy” – dodaje Weronika.

Gimnazjaliści wszystko skrupulatnie zaplanowali. Wyznaczyli spośród siebie liderów, którzy dowodzili dwiema grupami. Każdy w teamie miał jakieś zadanie – ktoś był odpowiedzialny za promocję akcji w mediach, inny przygotował foldery zwierząt, załatwił lizaki na happening dla przechodniów. Gimnazjaliści w swojej szkole przeprowadzili również zbiórkę na rzecz czworonogów, dzięki temu zdobyli dla zwierzaków nowe miski, smycze czy karmę. Młodzież chętnie zaangażowała się w akcję pomocy dla schroniska: „takie działania są potrzebne, ponieważ dzięki nim mogliśmy pokazać ludziom, że warto zainteresować się tymi biednymi stworzeniami, bo są zdane właśnie na nas” – zaznacza Ewelina.

Mimo mrozu

Niska temperatura nie przeszkodziła uczniom, by rozgrzać atmosferę w okolicy mysłowickiej giełdy, gdzie miał miejsce happening. Wszystko było dopracowane – począwszy od strojów, poprzez transparenty aż po stoisko informacyjne. Młodzież promowała świadomą adopcję zwierząt, zachęcała do zaopiekowania się podopiecznymi ze schroniska: „rozdawaliśmy ulotki i rozmawialiśmy z ludźmi o adopcji. Duża część osób chciała zaopiekować się jakimś psem, ale nawet nie zdawała sobie sprawy, że tuż obok jest schronisko” – relacjonuje Weronika. „Staraliśmy się uzmysłowić ludziom, że świadoma adopcja jest lepsza od kupowania rasowych psów” – dodaje Julia. Młodzież chętnie wchodziła w dialog z przechodniami i nie miała problemów z nawiązywaniem kontaktu z innymi osobami. „Jeden z mężczyzn nawet zaczął bić młodzieży brawo” – mówi Patrycja, animatorka w projekcie.

Czworonogi znalazły dom

Wysiłek gimnazjalistów nie poszedł na marne. Wiele osób zaczęło zastanawiać się nad adopcją zwierząt: „większość osób była pozytywnie nastawiona i chętnie rozmawiała z nami o przygarnięciu zwierzęcia” – zaznacza Weronika.

Dzięki transparentom przygotowanym przez młodzież i drogowskazom, pokazującym drogę do schroniska – mieszkańcy Mysłowic dowiedzieli się, że takie miejsce na mapie ich miasta istnieje. Ulotki rozdawane przez uczestników akcji nie tylko dostarczały informacji, ale również miały skłonić do zainteresowania się losem zwierząt. Dyrektorka schroniska również włączyła się w happening i przez cały czas towarzyszyła młodzieży. „Naszym największym sukcesem jest adopcja dwóch psów” – twierdzi jedna z gimnazjalistek. Poza tym – „wielu ludzi po przejrzeniu katalogów zwierząt postanowiło zastanowić się nad zaopiekowaniem się czworonogiem, więc mamy nadzieję, że kolejne psy znajdą nowy dom” – dodaje.

Młodzież zaangażowana w akcję na rzecz schroniska również odniosła korzyści: „pomaganie sprawia mi przyjemność” – stwierdza Ewelina. „Dla mnie to ogromna satysfakcja – tym bardziej, kiedy widzę, że ludzie reagują pozytywnie i akcja przynosi zamierzony efekt” – mówi Weronika.

A może Ty chcesz dać nowy dom zwierzętom? To dane mysłowickiego schroniska:
Towarzystwo Opieki nad Zwierzętami w Polsce
Schronisko dla Bezdomnych Zwierząt
Ul. Sosnowiecka 16
41-400 Mysłowice
Telefon :032 316 08 85
E-mail: myslowice@toz.pl
Strona internetowa: http://gi24.nazwa.pl/myslowice/Mariusz/index2.php