Logotypy EOG

Projekt współfinansowany z Funduszy EOG w ramach programu Obywatele dla Demokracji

Logo Stowarzyszenia Mocni Razem Realizator projektu

PS Polsko nie zapomnij mnie!

PS Polsko nie zapomnij mnie!

Lekcja historii

Prywatne LO im. Marii Skłodowskiej- Curie w Dąbrowie Górniczej w ramach swojej prospołecznej akcji zorganizowało koncert PS POLSKO- NIE ZAPOMNIJ MNIE.

Koncert odbył się w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Dąbrowie Górniczej, wystąpił szkolny chór „Happy Choir Skłodowska” oraz patriotyczno-historyczny zespół Forteca. W holu biblioteki prezentowane były zdjęcia Kamila Wędzichy z filmu „Pilecki”.

1 marca obchodzimy Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych, akcja przeprowadzona przez uczniów miała na celu przypomnienie o tych, których komuniści chcieli wykreślić z kart historii Polski powojennej. O tych, którzy walczyli o niepodległość naszego kraju.

Tylko w polu biały krzyż nie pamięta już, kto pod nim śpi …

To fragment piosenki Czerwonych Gitar „Biały krzyż”, którą zaśpiewali uczniowie liceum podczas koncertu. Pamięć należy się tym, którzy wiedzą, że długi trzeba spłacać tym, którzy walczyli, a przed śmiercią z tęsknotą w spojrzeniu za ukochanym krajem szeptali „Polsko nie zapomnij mnie”.

Szli, by walczyć o twój dom wśród zielonych pól -O nowy dzień…  

Akcja przeprowadzona przez uczniów liceum miała inną formę niż inne wcześniejsze akcje. Czy przeszłość, którą wydawałoby się, że możemy uczcić tylko pamięcią może mieć wpływ na teraźniejszość? Może i powinna. Oczywiście pamięć i hołd należą się takim osobom jak Żołnierze Wyklęci, lecz nie o memoriały i chwałę walczyli.

Ci, którzy żyli w tamtym okresie dali naoczny dowód odwagi. Słowa były równoznaczne z czynem. Ucieczka od problemów była tchórzostwem. Młodzi obserwujący autorytety wiedzieli, że piękne słowa honor, ojczyzna, braterstwo, wolność, prawda, niepodległość- realizują się tylko przez czyn! Walczyli o to, byśmy mogli żyć w wolnym kraju bez zakłamania, tak byśmy mogli otrzymać.. Nowy dzień.

Koncert zorganizowany przez uczniów liceum zachęca do refleksji, pochylenia się nad historią. Suche fakty nie są potrzebne. Pamięć dla pamięci? To nie ma sensu. Żołnierze Wyklęci to jeden z wielu przykładów odważnych przedstawicieli naszych rodaków. Powód do dumy to jedno, ale historia jest żywą przez czyn. To nauka dla życia, wtedy pamięć ma sens, kiedy rozumiemy, o co walczyli i w imię, jakich ideałów ginęli. Dużo możemy i powinniśmy się uczyć od osób, o których śpiewano podczas koncertu.

Siedząc i słuchając koncertu, obserwując wyświetlane zdjęcia zastanawiałam się czy o taką Polskę walczyli Żołnierze Wyklęci? Jak powinniśmy w dzisiejszych czasach odczytać apel gen. Okulickiego…

Zapraszam do przeczytania wywiadu z historykiem, pracownikiem katowickiego oddziału Instytutu Pamięci Narodowej Panem Rafałem Michalskim na temat Żołnierzy Wyklętych.

„Pamięć i cześć bohaterom”