Logotypy EOG

Projekt współfinansowany z Funduszy EOG w ramach programu Obywatele dla Demokracji

Logo Stowarzyszenia Mocni Razem Realizator projektu

Rozwijanie talentów i zainteresowań

Rozwijanie talentów i zainteresowań

4 sposoby na rozwijanie talentów

Czy wiesz, w jakim kierunku chcesz się rozwijać? W jakiej dziedzinie chcesz stawać się coraz lepszy?
Gdy określisz obszar swoich zainteresowań, kolejnym krokiem będzie przystąpienie do pracy nad sobą. Dlatego dziś, chciałabym zaproponować Ci kilka sposobów, dzięki którym polubisz uczenie się, a zdobywanie nowych umiejętności stanie się Twoim hobby.

1. Znajdź parę i włącz się do gry!
Działanie w zespole często przynosi lepsze efekty niż to, w pojedynkę. Zachęcam Cię do pewnego eksperymentu. Znajdź kogoś o podobnych zainteresowaniach – może to być osoba, z którą spotykasz się na co dzień, ale równie dobrze może dzielić was dystans wielu kilometrów. Umówcie się, że będziecie działać w kierunku rozwoju i relacjonować sobie nawzajem własne osiągnięcia. Możecie to robić np. poprzez wysyłanie wiadomości albo zamieszczanie zdjęć na Instagramie czy Snapchacie. Zdrowa rywalizacja sprzyja mobilizacji. Gdy masz świadomość, że Twój „rywal” podejmuje ambitne wyzwania, szybko nabierzesz ochoty, żeby zrobić choć jeden mały krok do przodu. To działa! Spróbuj!

2. Ucz się poprzez media społecznościowe!
Dziś, jak nigdy wcześniej, mamy dostęp do niezliczonych źródeł aktualnej wiedzy oraz szansę nawiązania bezpośredniego kontaktu ze specjalistami. A to wszystko za pośrednictwem mediów społecznościowych. Ich popularność prawdopodobnie nie spadnie w najbliższych latach, warto więc wykorzystać je w konstruktywny sposób. Zachęcam Cię do:
– śledzenia blogów, na których poruszane są zagadnienia zbieżne z Twoimi zainteresowaniami,
– aktywnego udziału w społecznościach, zgromadzonych wokół obszarów tematycznych, np. na forach internetowych czy grupach na Facebooku,
– obserwowanie profili specjalistów z dziedziny, która Cię interesuje, np. na Twitterze czy Facebooku.

3. Wyjdź zza monitora!
Dzięki aktywności w odpowiednich grupach społecznościowych, będą docierać do Ciebie informacje o różnych wydarzeniach i spotkaniach odbywających się w realnym świecie. Wyjdź zza monitora, żeby poznawać ludzi podzielających Twoje zainteresowania. Angażowanie się w takie akcje, to doskonały sposób na rozwinięcie pasji, zdobycie nowych umiejętności oraz poznanie ciekawych ludzi.

4. Zostań wolontariuszem!
Dzisiejszy wolontariat niesie za sobą szereg możliwości. I choć pierwszą, podstawową jest bezinteresowna pomoc innym, to trzeba mieć świadomość, jak dużą wartość pomaganie ma dla samego wolontariusza. Daje szansę na rozwój umiejętności i talentów. Poszukaj w swoim mieście ośrodka wolontariatu zgłoś się, określając już na starcie swoje mocne strony i wizję na pomaganie.

Każde nowe doświadczenie czegoś nas uczy i ubogaca. Dlatego, w przypadku rozwijania własnych talentów i zainteresowań, warto eksperymentować. Dopóki nie spróbujesz, nie dowiesz się czy dany sposób Ci odpowiada. Do dzieła!