Logotypy EOG

Projekt współfinansowany z Funduszy EOG w ramach programu Obywatele dla Demokracji

Logo Stowarzyszenia Mocni Razem Realizator projektu

Jak nauczyć się dużej partii materiału?

Jak nauczyć się dużej partii materiału?

Jak nauczyć się dużej parti materiału

Za oknem wiosna, więc coraz trudniej skupić się na nauce. Dziś podpowiem Ci jak poradzić sobie z dużą partią materiału, którą musisz opanować na sprawdzian lub na egzamin.

Krok 1
Przełamujemy pierwsze lody
Jeśli to podręcznik papierowy – weź go do ręki, jeśli elektroniczna wersja – otwórz ją na komputerze lub tablecie. Przejrzyj pobieżnie, sprawdź ile ma stron, z jakich części się składa. To ważny krok – pozwala wstępnie zorientować się, z czym mamy do czynienia oraz ile czasu potrzebujemy, żeby opanować dany materiał.

Krok 2
Rysujemy graficzny spis treści
Na tym etapie bardziej szczegółowo przyglądamy się strukturze materiału, którego mamy się nauczyć. Próbujemy określić, jakie treści kryją się w poszczególnych częściach i rozdziałach. W tym celu rysujemy nasz własny, graficzny spis treści. Potrzebne będą: karta A4, długopis i kolorowe flamastry.
– Na środku kartki zapisz tytuł lub myśl przewodnią;
– Dookoła wpisuj główne zagadnienia (każde z nich zaznacz innym kolorem);
– Pod każdym z zagadnień wypisz kluczowe hasła lub pytania, na które będziesz szukał odpowiedzi;
– Dopisz numery stron do każdego z zagadnień.
Gotowe!

Dzięki temu, że na jednej stronie znajduje się przekrój wszystkich tematów, możesz błyskawicznie ocenić, na które zagadnienia powinieneś zwrócić większą uwagę, a które możesz pominąć. Ponadto, rozłożenie dużego materiału na mniejsze elementy pozwala rozplanować naukę w czasie.

Krok 3
Działamy!
To bardzo proste. Zaczynamy czytać pierwsze zagadnienie. Gdy skończymy, to kolejne.
Tym sposobem szybko rozprawimy się z materiałem, który jeszcze jakiś czas temu wydawał się nam zbyt obszerny.

Przygotowanie graficznego spisu treści zajmuje zwykle nie więcej niż 15 minut, a jest bardzo pomocne w procesie nauki. Podczas jego wykonywania stosuj znane Ci skróty i skojarzenia, używaj ulubionych kolorów. Ważne, żeby schemat był dla Ciebie czytelny i motywujący. Dzięki temu zobaczysz, jak każdy mały krok zbliża Cię do celu.