Logotypy EOG

Projekt współfinansowany z Funduszy EOG w ramach programu Obywatele dla Demokracji

Logo Stowarzyszenia Mocni Razem Realizator projektu

Jak znaleźć czas na czytanie?

Jak znaleźć czas na czytanie?

Jak znaleźć czas na czytanie

Jednym z niezawodnych sposobów na poszerzanie horyzontów jest czytanie książek. Jak twierdzi włoski pisarz Umberto Eco: „Kto czyta książki, żyje podwójnie”.

Czy wiesz, że czytając każdego dnia choćby tylko przez pół godziny – w ciągu miesiąca masz szansę przeczytać dwie książki, co w skali roku daje co najmniej 24 książki?
Przypomnij sobie, więc ile książek przeczytałeś w minionym roku?

W kontekście tworzonych niedawno noworocznych postanowień, wśród których zapewne znajdują się te, związane z rozwojem i nabywaniem nowych umiejętności, chwila zastanowienia nad tym, jakimi jesteśmy czytelnikami, wydaje się być konieczna.

Zalet czytania jest wiele, m.in.:
Czytanie rozwija pracę mózgu. Gdy wyobrażamy sobie akcje, miejsca czy bohaterów w naszym umyśle – z czytanych liter, tworzy się sekwencja obrazów, jakby ktoś wyświetlał nam film. Proces ten, niesamowicie pobudza mózg do działania.
Czytanie wzbogaca zasób słownictwa. Nowe słowa, wielokrotnie powtarzane w książkach, po pewnym czasie kodują się na trwałe w naszej pamięci. To zaskakujące, że potem możemy z nich swobodnie korzystać, np. podczas rozmowy.
Czytanie przekłada się na poszerzanie wiedzy i budowanie wysokiej samooceny. Jak to działa? Im więcej czytasz, tym więcej wiesz, a im więcej wiesz, tym pewniej czujesz się w różnych sytuacjach, przez co, Twoja samoocena rośnie.

Jak znaleźć czas na czytanie?
Wygospodarowanie 30 minut w ciągu dnia wydaje się realne, prawda? Aby czytanie stało się nawykiem, warto wybrać konkretny moment w planie swojego dnia i świadomie przeznaczyć go na czytanie. Oto kilka podpowiedzi, gdzie szukać takich chwil:

- W podróży
Prawdopodobnie dojeżdżasz do szkoły lub na uczelnię komunikacją miejską. Poranne czytanie może pomóc Ci się obudzić i aktywnie zacząć dzień.

- Przed snem
Czytanie przed snem to doskonały sposób na wyciszenie się. Po ciężkim, zabieganym dniu, książka pomoże Ci się zregenerować.

- Wykonując rutynowe czynności
Książki możesz „czytać” także podczas prasowania, robienia makijażu, spaceru czy oczekując w kolejce. W takich sytuacjach, zamiast tradycyjnej książki, skorzystaj z audiobooka.

Jak widzisz, znalezienie czasu na czytanie wcale nie jest trudne. Spróbuj, a przekonasz się, że brak czasu jest tylko wymówką. Czytanie jest fantastyczną przygodą.

Na zakończenie słowa Monteskiusza i pytanie do Ciebie…
„Książki są jak towarzystwo, które sobie człowiek dobiera”.
Z kim więc spędzisz dzisiejszy wieczór?