Logotypy EOG

Projekt współfinansowany z Funduszy EOG w ramach programu Obywatele dla Demokracji

Logo Stowarzyszenia Mocni Razem Realizator projektu

Jesienna mobilizacja

Jesienna mobilizacja

Jesienna mobilizacja

Jesień to czas, kiedy zwalniamy tempo życia. Długie, chłodne wieczory skłaniają do pozostania w domu. W takich okolicznościach warto pomyśleć o tym, co jeszcze chcielibyśmy osiągnąć przed końcem mijającego roku. Być może część z naszych noworocznych postanowień pozostała jeszcze w fazie planów… Jeśli rzeczywiście tak jest, to nie martw się i zauważ, że masz jeszcze trochę czasu. Postaraj się wykorzystać produktywnie te ostatnie tygodnie, rozprawiając się z zaległościami.

Jak? Mam na to sposób! PORZĄDKOWANIE. Mam tu na myśli dwa obszary, a mianowicie:

  1. Porządkowanie przestrzeni wokół nas
  2. Porządkowanie myśli w naszej głowie

Oto kilka przykładów, które pomogą Ci w uporządkowaniu Twojej życiowej przestrzeni.

Przejdź się po swoim mieszkaniu i bardzo dokładnie, półka po półce, szuflada po szufladzie przejrzyj przedmioty, które się tam znajdują. Na pewno pojawią się rzeczy, które nie są Ci już potrzebne, a wtedy zdecyduj co z nimi zrobisz. Jest kilka możliwości.

Jeśli są w dobrym stanie i być może przydadzą się komuś z Twoich bliskich – podaruj je. Jeśli w gronie znajomych nie przychodzi Ci do głowy nikt, kto by ich potrzebował – spróbuj je sprzedać. A jeśli są już zużyte, w złym stanie – po prostu je wyrzuć.

Miejsca, w których najczęściej znajdziemy zbędne przedmioty to:

– Szafa z ubraniami – Nie ma sensu trzymać ubrań, które są już zużyte lub w niewłaściwym rozmiarze. Porządkowanie to też dobra okazja do odnalezienia ciepłych swetrów, czapek i rękawiczek oraz pochowanie letnich sukienek czy szortów.

– Regał z książkami – Sprawdź czy nie ma tam książek, które od kogoś pożyczyłeś. Nie sądzisz, że należałoby je w końcu oddać?

– Szuflady z notatkami, przyborami do pisania – Ile tam wypisanych długopisów, ile luźnych kartek z nieaktualnymi już zapiskami?

– Biurko – Czy zdarzało Ci się bezskutecznie poszukiwać na komputerze konkretnych plików, zdjęć, itp. – może przyszła pora na zrobienie porządków także na dysku?

– Kosmetyki – Sprawdź daty przydatności kosmetyków. Uświadom sobie ile masz otwartych kremów – postaraj się nie kupować nowych, dopóki nie wykorzystasz tych, które już posiadasz.

Nie musisz się spieszyć, zaplanuj na porządkowanie tyle czasu ile potrzebujesz: 3 dni, cały tydzień a może nawet dwa. Działaj w swoim tempie, ale systematycznie. Zapewniam Cię, że codzienne funkcjonowanie w oczyszczonym ze zbędnych przedmiotów domu, stanie się przyjemniejsze.

Po uporządkowaniu przestrzeni, przyszedł czas na porządkowanie myśli w naszej głowie.

W tym celu przygotuj sobie długopis i kartkę. Usiądź wygodnie i w ciszy zastanów się nad tym:

– Które z Twoich zeszłorocznych postanowień pozostały jeszcze w fazie planów?

– Czy masz jakiekolwiek zobowiązania wobec innych? Może obiecałeś wysłać koledze materiały, a może mieliście wybrać się wspólnie do kina?

– Czy w tym roku odpowiednio zadbałeś o swoje zdrowie? Być może powinieneś udać się na kontrolne badania albo do dentysty?

– Które z bieżących spraw powinieneś jeszcze załatwić – w szkole, w domu?

Gdy Twoja lista zadań jest już gotowa, zabierz się czym prędzej do działania.

Porządkowanie konstruktywnie wpływa na nasze codzienne funkcjonowanie. Prowadzi do zamknięcia pewnych rozdziałów i pomaga dostrzec nowe możliwości, które nieustannie pojawiają się gdzieś przed nami. Zbliżający się wielkimi krokami Nowy Rok to jedna z nich. Dobrze byłoby rozpocząć go z czystym kontem.