Logotypy EOG

Projekt współfinansowany z Funduszy EOG w ramach programu Obywatele dla Demokracji

Logo Stowarzyszenia Mocni Razem Realizator projektu

Zaplanuj swoje noworoczne sukcesy

Zaplanuj swoje noworoczne sukcesy

Już dziś zaplanuj swoje noworoczne sukcesy

Dobiega końca 2015 rok, a nowy zbliża się wielkimi krokami. Przed nami kolejna szansa na ambitne wyzwania, wspaniałe przeżycia i nowe doświadczenia. Dobrze jest zawczasu doprowadzić do końca rozpoczęte sprawy i uporządkować przestrzeń wokół nas. Warto zrobić miejsce na to, co nowe i już od pierwszych dni 2016 roku zacząć działać w kierunku realizacji postanowień.

Mówią, że marzenia same się nie spełniają – marzenia się spełnia. Dziś kilka słów o tym, jak nasze postanowienia przeformułować na konkretne zadania do wykonania. Mając przemyślaną strategię i plan działania jesteśmy w stanie, z sukcesem je zrealizować.

Myśląc o celach w perspektywie roku mamy tendencję do przeceniania ilości czasu, jakim dysponujemy. Zwróć uwagę, że ten czas jest ograniczony: to 12 miesięcy, 365 dni – tylko tyle i aż tyle. Spełnienie noworocznych postanowień zależy od tego, czy każdego dnia będziemy stawiać choćby małe kroki w wyznaczonym kierunku.

Wybierz to, co dla Ciebie najważniejsze. Zrób jedno postanowienie, ale ambitne i fascynujące z Twojego punktu widzenia. Jeśli skoncentrujesz się na nim maksymalnie, jest duża szansa, że w niedługim czasie będziesz świętował sukces. Kolejne postanowienia zrobisz później. Kto powiedział, że wszystkie musisz zaplanować od razu?

Jak formułować noworoczne postanowienia, aby zwiększyć szansę ich realizacji?

1. Zastanów się co zyskasz osiągając cel, a co stracisz, jeśli go nie osiągniesz.
Przekonaj siebie samego, że warto to zrealizować. Jeśli dobrze poznasz swoje motywacje, w momentach zwątpienia, łatwiej będzie Ci pokonać lenistwo czy zniechęcenie i powrócić na właściwe tory.

2. Podziel swój cel na mniejsze części.
Wyobraź sobie, że Twoje postanowienie to ogromny tort. Nie zjesz go naraz, ale najpierw musisz podzielić go na porcje. To samo zrób z Twoim celem – podziel go na mniejsze zadania. Muszą być tak małe, żebyś mógł wykonać je za jednym podejściem. Na przykład, jeśli Twoim celem byłby wyjazd w góry z przyjaciółmi, to zadania jakie musisz rozpisać to: zarezerwować nocleg, zrobić plan wycieczki, przygotować listę zakupów, itp. Jeżeli któreś z nich wymaga podjęcia kilku czynności, to rozpisuj dalej.

3. Określ nieprzekraczalny termin wykonania.
Termin musi być realny. Zachęcam Cię też do określenia pewnej rezerwy czasowej. Nie od dziś wiadomo, że podczas realizacji projektów pojawiają się nieprzewidziane sytuacje, a rozprawienie się z nimi wymaga czasu. Ustalony termin zapisz w kalendarzu, a jeśli jest dość odległy, zapisz też w innym, widocznym dla Ciebie miejscu.

4. Zaplanuj czas każdego dnia na działanie w kierunku osiągnięcia celu.
Brakuje nam czasu, wciąż jesteśmy zabiegani. Ale czy na pewno? Ile czasu w ciągu dnia marnujemy na bezcelowe patrzenie w telewizję czy przeglądnie Internetu. A gdyby tak każdego dnia wygospodarować tylko pół godziny. Może wstaniesz chwilę wcześniej i poświęcisz ten czas na działanie. A może wolisz popracować nad swoim postanowieniem wieczorem, gdy załatwisz już wszystkie bieżące sprawy? To zależy od Ciebie. Włącz stoper lub nastaw budzik i działaj, dopóki nie zadzwoni. Nie rób wtedy nic innego. Koncentracja to podstawa efektywności.

Zachęcam Cię do odważnego planowania postanowień i życzę powodzenia w ich realizacji.
Kończąc, zostawiam Ci do rozważenia pewien cytat: „Jeśli nie chcesz niczego żałować pod koniec życia, nie żałuj niczego pod koniec dnia”.

Powodzenia!