Logotypy EOG

Projekt współfinansowany z Funduszy EOG w ramach programu Obywatele dla Demokracji

Logo Stowarzyszenia Mocni Razem Realizator projektu

Przestań narzekać – doceniaj!

Przestań narzekać – doceniaj!

Przestań narzekać - doceniaj

Tegoroczne wakacje rozkręciły się na dobre. Pogoda dopisuje, jak mało, kiedy – żar leje się z nieba, ulice parują, a słońce razi w oczy i opala nas w błyskawicznym tempie. W końcu jest tak, jak na lato przystało. Jednak wokół wciąż słychać ludzi, którzy narzekają: że gorąco, że trudno wytrzymać przy tak wysokiej temperaturze, itp. Oczywiście, mają do tego prawo. Za miesiąc czy dwa, ci sami ludzie będą psioczyć na chłód, deszcz i zbliżającą się złotą, polską jesień.

Suchanie narzekań jest niebezpieczne, bo szybko nimi przesiąkamy i zaczynamy robić to samo. Skupiamy się na tym, co negatywne zapomniawszy, że nasze nastawienie zależy wyłącznie od tego, jak zareagujemy na daną sytuację. Zawsze mamy wybór. Szkoda, więc czasu na narzekanie, szczególnie teraz, gdy wakacyjne dni tak szybko mijają.

Dlatego proponuję Ci bardzo proste ćwiczenie, dzięki któremu szybko nauczysz się wyrabiać u siebie pozytywne nastawienie – chodzi o docenianie.

Docenianie to genialny sposób na wypracowanie pozytywnego nastawienia,
bez konieczności dokonywania jakichkolwiek zmian w naszym otoczeniu.

Zobacz, jakie to proste.
W lecie, kiedy ciepłe wieczory zachęcają do wyjścia z domu, nawet po zachodzie słońca – idź na spacer lub usiądź na balkonie, zaczerpnij świeżego powietrza i przypomnij sobie, co dobrego wydarzyło się mijającego dnia? Może zrobiłeś coś, z czego jesteś dumny? Za co jesteś wdzięczny swoim najbliższym, znajomym, a może całkiem przypadkowej osobie? Co dobrego przyniósł Ci dzisiejszy dzień? Doceń to!

Praktykuj to ćwiczenie codziennie. Tak naprawdę wystarczy tylko chwila, a z czasem zauważysz, że zaczniesz bardziej świadomie przeżywać zwykłe dni. Zamiast tracić czas na lenistwo czy narzekanie, będziesz wolał zrobić coś, co Cię pozytywnie nakręci.

Kończąc, chciałabym podzielić się z Tobą jednym z moich wakacyjnych wspomnień.
Pomimo tego, że sytuacja miała miejsce kilka lat temu, stale mam w pamięci przepiękną dziewczynę z plaży, sprzedającą kolorowe chusty i sukienki. Po wejściu na plażę, dziewczyna starannie ułożyła je na piasku i wkładając na siebie kolejno każdy zestaw, z wdziękiem przechadzała się po plaży, zarażając plażowiczów swoim przepięknym uśmiechem i pozytywnym nastawieniem. Wyglądała na zadowoloną z tego, co robi.

A gdyby spróbować właśnie tak podejść do naszych codziennych zadań i obowiązków?