Logotypy EOG

Projekt współfinansowany z Funduszy EOG w ramach programu Obywatele dla Demokracji

Logo Stowarzyszenia Mocni Razem Realizator projektu

Wakacje inne niż zwykle

Wakacje inne niż zwykle

Wakacje

Czy zgodzisz się ze mną, że wakacje to najbardziej wyczekany czas w roku? Niemalże od jesieni zaczynamy odliczać kolejne miesiące, a wraz z rozpoczęciem maja, na straganach wypatrujemy pierwszych truskawek, bo to one zwiastują nam rychłe nadejście lata.
I oto są – upragnione wakacje!

Za chwilę, poznasz 3 proste kroki, dzięki którym tegoroczne lato zapisze się w Twojej pamięci pięknymi wspomnieniami, a Ty porządnie się zregenerujesz, po wielu miesiącach nauki.

KROK 1 – OCZYŚĆ UMYSŁ Z ZALEGŁYCH SPRAW – ZRÓB LISTĘ SWOICH ZOBOWIĄZAŃ

Nic tak nie zakłóca odpoczynku, jak przypominające się nam co chwilę sprawy, które mieliśmy załatwić. Sądzę, że z marszu potrafisz wymienić kilka zobowiązań i zaległości, które nagromadziły się w ciągu minionego roku szkolnego/akademickiego.
Znam sposób na to, jak szybko się z nimi rozprawić, aby nie zaprzątały Ci głowy, ani chwili dłużej.
Zanim jednak przystąpisz do działania przygotuj kartkę, długopis i wyznacz czas, np. 15 minut. Zadbaj o ciszę i spokój dookoła. Teraz skup się maksymalnie i zapisz wszystko, co przychodzi Ci na myśl – od drobnych spraw takich jak np. oddanie pożyczonej książki, po większe, np. przemeblowanie pokoju. Zapisuj w punktach, od myślników, jak Ci wygodnie – ważne, żeby zadania były konkretne. Przenieś wszystkie zaległe sprawy ze swojej głowy, na papier.

Gdy Twoja lista będzie już gotowa, przyjrzyj się jej z uwagą, ale i ze spokojem. Nie musisz robić wszystkiego na raz. Właśnie trwają wakacje, a to czas na regenerację i przeżywanie fascynujących przygód. Spróbuj jednak, w miarę możliwości, małymi krokami realizować zapisane zadania i systematycznie wykreślaj je ze swojej listy.

To działanie pomoże Ci w rozprawieniu się z zaległościami, ale także pozwoli oczyścić Twoje myśli i otworzyć się na nowe, kreatywne pomysły. Trzymając w ręku listę swoich zaległych zobowiązań poczujesz, że w końcu masz nad nimi kontrolę.

KROK 2 – OTWÓRZ SIĘ NA NOWE DOŚWIADCZENIA

Wakacje to doskonały czas, żeby zmienić codzienne rytuały, odkryć nieznane miejsca w okolicy, a może nawet rozwinąć nowe zainteresowania i pasje.

Jeśli chcesz spędzić tegoroczne wakacje w atrakcyjny sposób, sam sobie stwarzaj okazje do robienia nowych rzeczy. Możliwości jest wiele, przytoczę tutaj tylko kilka z nich. Idąc do sklepu, wybierz inną trasę niż zwykle. Przygotuj śniadanie, inne niż zazwyczaj. Nie byłeś jeszcze na pikniku? Zorganizuj go – przygotuj coś smacznego, zabierz koc, zaproś znajomych i spędźcie ten czas wspólnie, nad wodą lub w lesie.
Zanim zaczniesz wykonywać jakąś rutynową czynność, postaw sobie pytanie: JAK MOGĘ TO ZROBIĆ INACZEJ? A następnie, daj upust swojej wyobraźni!

Zachęcam Cię również do fotografowania momentów, w których zdecydowałeś się zrobić coś nowego. To powinno Cię jeszcze bardziej zmobilizować do działania. A gdy w pewien zimowy wieczór powrócisz do tych zdjęć, wspomnienia sprawią, że natychmiast zrobi Ci się cieplej na sercu.

KROK 3 – PIELĘGNUJ RELACJE Z BLISKIMI

Niejednokrotnie, w wirze codziennych obowiązków, zapominamy o najbliższych. Nasza komunikacja jest zdawkowa, brak jest czasu na dobre słowo czy uśmiech, bo nieustannie gdzieś biegniemy. Wakacje to dobry czas na to, żeby zadbać o naszych bliskich. Możliwości jest wiele, a poza dobrymi chęciami, nie wymagają one żadnych nakładów.
Co mogę Ci zaproponować? Zaproś rodziców na wieczorny spacer, będą zachwyceni, że chcesz z nimi spędzić czas. Weź swoje rodzeństwo na rowerową wycieczkę i jak za czasów dzieciństwa, bawcie się świetnie. Nazbieraj kwiatów dla babci, upiecz coś słodkiego dla dziadka i zrób im niespodziankę, wpadając któregoś dnia bez zapowiedzi. Oni zawsze na Ciebie czekają. Wyjdź z domu, spotkaj się z przyjaciółmi, zorganizujcie turniej gier planszowych, albo znajdźcie ciekawe inicjatywy w Waszej okolicy i korzystajcie z lata.

Kończąc, gorąco zachęcam Cię do jeszcze jednej rzeczy – wyloguj się na jakiś czas z internetowego świata. Wsłuchaj się w siebie, rozmawiaj z napotkanymi ludźmi, obserwuj to, co Cię otacza, odpocznij!

Udanych wakacji!