Logotypy EOG

Projekt współfinansowany z Funduszy EOG w ramach programu Obywatele dla Demokracji

Logo Stowarzyszenia Mocni Razem Realizator projektu

Wystartuj z pomysłem

Wystartuj z pomysłem

Wystartuj z pomysłem

Pielęgnując w pamięci wspomnienia mijającego lata, wracamy z wakacji z nowymi pokładami sił i energii do działania. Zaczynamy nowy rok szkolny, a wkrótce akademicki.

Wrzesień to czas postanowień, zobowiązań i planów, snutych w kontekście nauki i rozwoju osobistego. Książki jeszcze pachną drukarnią, kolorowe flamastry czekają na pierwsze użycie, a nowiutkie terminarze zachęcają do wpisywania dat sprawdzianów i egzaminów. Szkoły kuszą bogatą ofertą dodatkowych zajęć przekonując, że tego właśnie potrzeba Ci do rozwoju i kreowania Twojej przyszłej ścieżki zawodowej.

Mówisz sobie:
W tym roku będę miał świetne oceny!
Koniec z odkładaniem nauki na ostatnią chwilę!
W tym roku będę uczył się systematycznie!

To dobrze, że jesteś ambitny. Ale uważaj, bo euforia ma to do siebie, że szybko mija, pozostawiając nas z poczuciem przegranej. Lepiej podejdź do sprawy racjonalnie.

Mamy do dyspozycji ograniczoną liczbę godzin w ciągu doby, z których część trzeba przeznaczyć na odpoczynek. Nigdy nie będziesz miał tyle czasu, żeby zrobić wszystko. Natomiast masz wystarczająco dużo czasu na zrobienie rzeczy najważniejszych.

Dlatego zachęcam Cię, żebyś u progu rozpoczynającego się roku szkolnego/akademickiego wybrał jedną dziedzinę lub przedmiot, na którym maksymalnie skupisz swoją uwagę, który w tym roku potraktujesz priorytetowo.

Zastanów się, jaka wiedza jest dla Ciebie najbardziej interesująca, jakie umiejętności mogą być Ci potrzebne w przyszłości, podczas planowania dalszej ścieżki edukacyjnej i zawodowej. Określ tę jedną dziedzinę, w której chcesz stawać się coraz lepszy. I proszę, nie myśl o potencjalnych przeszkodach, czy zaległościach -zacznij z tego miejsca, w którym jesteś dzisiaj. To wystarczy, żeby iść dalej.

Pielęgnowanie w sobie poczucia, że jesteś w czymś dobry, pozwoli Ci zyskać większą pewność siebie. Dodatkowo, wypracujesz w sobie zapał do nauki, bo chyba nic nie motywuje tak bardzo, jak małe sukcesy osiągane systematycznie, krok po kroku. Świadomość, że możesz więcej, poprowadzi Cię do kolejnych, ambitnych wyzwań.

Zachęcam Cię, żebyś w najbliższych tygodniach zastanowił się nad tym, w czym chcesz być coraz lepszy. Określ dokładnie tę jedną, najważniejszą dla Ciebie dziedzinę zainteresowań. Wokół niej zbudujemy bazę możliwości i konkretnych zadań, których wykonanie pozwoli Ci wybić się na wyżyny Twoich możliwości.

Ale to już temat na kolejny artykuł.

Zapraszam wkrótce!