Autor: Marcelina Olczyk
Hejt, hejter, hejtować – słowa tak bardzo popularne, choć kryje się za nimi nieuzasadniona nienawiść. Fala hejtu zalewa Internet i wydaje się, że nie potrafimy sobie z nią poradzić. Na hejtera natknąć się można na każdym z portali internetowych – obelżywe komentarze zobaczymy na stronach plotkarskich, społecznościowych, a także i tych komentujących bieżącą politykę. Język nienawiści wylewa się z ekranów naszych monitorów.
Wirtualna nienawiść
Słowo „hejt” to spolszczona wersja angielskiego „hate”, czyli nienawidzić. Zatem hejter bazuje na negatywnych emocjach. To człowiek, którego działanie jest przejawem złości, agresji, a często i nienawiści wobec innych osób. Ofiarą obelżywych komentarzy oraz memów stają się teraz nie tylko politycy, celebryci, ale także i zwykli ludzie. Hejt to nieuzasadniona krytyka, która ma za zadanie sprawić przykrość, uderzyć w najczulszy punkt. Hejterzy prężnie działają na forach internetowych, portalach społecznościowych, bo cała siła Internetu polega na tym, że daje anonimowość i poczucie bezkarności.
20 kwi
2015
Autor: Piotr Kozioł
W dzisiejszych czasach mowę nienawiści, wulgarne słowa widujemy i słyszymy na każdym kroku -w internecie, na stronach tabloidów, w serwisach plotkarskich, ścianach budynków, a nawet podczas debat polityków. Bardzo rozpowszechnione jest pisanie po murach, dotyczy to wszystkich rejonów Polski. Mury zabytkowych, pięknych kamienic są niszczone przez niezliczone agresywne hasła, wulgaryzmy. Sklep, dom, biuro – to bez znaczenia, na każdym „ma szansę” pojawić się swastyka, szubienica, obraźliwy tekst skierowany do określonej grupy społecznej, czy klubu sportowego.
Sam jestem świadkiem tego przykrego zjawiska. Szopienice, to dzielnica Katowic, w której mieszkam, zdawać by się mogło, że jest w niej więcej zakrytych napisami budynków, niż tych bez nich. Tematyka owych napisów jest skrajnie różna.
Od nienawiści do miejscowej policji…
Czasem skróty słowne pisane na ścianach mają w sobie więcej agresji niż słowa wypowiedziane na głos.
9 kwi
2015
Autor: Anna Niszkiewicz
W marcu 2013 roku ruszyła kampania Rady Europy mająca na celu przeciwdziałanie mowie nienawiści w sieci. Komitet Ministrów Rady Europy definiuje „mowę nienawiści” w następujący sposób:
„to wszelkie formy wypowiedzi, które podżegają, szerzą, promują lub usprawiedliwiają nienawiść rasową, ksenofobię, antysemityzm oraz inne formy nienawiści opartej na nietolerancji, w tym nietolerancję wyrażoną przez agresywny nacjonalizm, etnocentryzm, dyskryminację oraz wrogość wobec mniejszości, imigrantów i osób o pochodzeniu imigranckim”
Poniższy słownik ma na celu przybliżenie pojęć, które związane są z mową nienawiści.
21 mar
2015
Autor: Piotr Kozioł
W ostatniej dekadzie internet stał się w naszym codziennym życiu równie powszechny, co powietrze, którym oddychamy. Przeniknął do niemal każdej dziedziny życia – od komunikacji, poprzez rozrywkę, zakupy i setki pomniejszych spraw.
Wielu z nas częściej lub rzadziej zamieszcza w internecie informacje ze swojego życia, dodaje komentarze, prowadzi blogi. Daje to niewątpliwie duże pole do popisu każdemu, kto pragnie zebrać wokół siebie grono osób zainteresowanych tym, co robi. Możliwość kontaktu z innymi ludźmi to duży plus sieci, ale też pewne zagrożenia.