Logotypy EOG

Projekt współfinansowany z Funduszy EOG w ramach programu Obywatele dla Demokracji

Logo Stowarzyszenia Mocni Razem Realizator projektu

Planeta cieni

Nuda w Internecie

nuda-w-internecie

Zapytałam swoich znajomych o to, ile czasu spędzają przed komputerem, poniżej wyniki krótkiej sondy:

Internet nuda analiza

Z sondy wynika, że marnujemy mnóstwo czasu na bezsensowne siedzenie przed komputerem.
Najwięcej czasu poświęcamy na przesiadywanie w tzw. social mediach np. facebook, instagram. Nie zabrakło oczywiście także You Tube’a. Na drugim miejscu znalazły się gry tj. LOL, WOW, Hearthstone itp.

Wyniki sondy są dosyć przerażające, cztery z pytanych przez ze mnie osób w ostatnim miesiącu spędziło aż 170 godzin przed monitorem komputera, tygodniowo Internet „pożarł” im 40h, a każdego dnia 8 godzin przeznaczają na siedzenie w sieci.
Kolejne 7 osób spędza przed komputerem 110 godzin miesięcznie.
75% zapytanych przez ze mnie osób nie wyobraża sobie w ogóle tygodnia bez dostępu do Internetu.

Czym zastąpić Internet?

Tyle (Wy)grać

Opowiadanie tyle wygrać

Adam siedział wciśnięty w kąt sali. Jego oczy błądziły leniwie po tablicy. Wszystko było bez sensu, nie rozumiał i nie chciał rozumieć tego, co było na niej napisane. Ostatnie pięć minut lekcji zawsze dłużyło się Adamowi najbardziej. Prawdopodobnie za sprawą pani Marzeny, biolożki. Przypuszczał, że jej masa po prostu zaginała czasoprzestrzeń.

Była jak czarna dziura: czas płynął wolno i prawie nie dało się wyjść z lekcji biologii. Adam zastanawiał się jakim cudem wszyscy siedzący w pierwszych ławkach byli w stanie wyrwać się z jej pola grawitacyjnego. Chciał już tylko pójść do domy i odpalić komputer.

Kapsuła czasu

Kapsuła czasu

Internet połączył cały świat. Sprawił, że żyjemy w globalnej wiosce. Mieszkańcem tej wioski jest każdy, kto ma dostęp i korzysta z Internetu. Ten wirtualny tak jak i realny świat posiada swoją stronę cienia. Świat wirtualny staje się realnym, ponieważ tworzą go realni ludzie! W cyberprzestrzeń przenoszą kawałek siebie. Każdy kawałek chowany jest do pudełka, pudełko natomiast nie jest zamykane i bezpiecznie odkładane na półkę. Jest otwarte, a jego zawartość jest dostępna dla każdego.

Zastanów się, co wkładasz do pudełka!

Cyberświat gwarantuje nam większą anonimowość. W tym świecie można ukryć lub stworzyć osobowość. Wykreować siebie na aktualne potrzeby. Jednak tworząc siebie w wirtualnym świecie należy pamiętać, że może ona zostać przetworzona bez naszej wiedzy. Umieszczając różne informacje czy zdjęcia godzimy się na taką możliwość. Każde kliknięcie „zapisz”, „wyślij”, czy „dodaj” powinno być przemyślane, w chwili, gdy umieszczamy np. zdjęcie, odbiorca ma możliwość zapisania go na swoim nośniku, nasza prywatna rzecz staje się jego własnością. Materiały pozostają w sieci na zawsze, pliki jako kopie na wielu komputerach, często nawet po ustaleniu i ukaraniu sprawcy.

Hejtować każdy może

Hejt-Hate

Hejt, hejter, hejtować – słowa tak bardzo popularne, choć kryje się za nimi nieuzasadniona nienawiść. Fala hejtu zalewa Internet i wydaje się, że nie potrafimy sobie z nią poradzić. Na hejtera natknąć się można na każdym z portali internetowych – obelżywe komentarze zobaczymy na stronach plotkarskich, społecznościowych, a także i tych komentujących bieżącą politykę. Język nienawiści wylewa się z ekranów naszych monitorów.

Wirtualna nienawiść

Słowo „hejt” to spolszczona wersja angielskiego „hate”, czyli nienawidzić. Zatem hejter bazuje na negatywnych emocjach. To człowiek, którego działanie jest przejawem złości, agresji, a często i nienawiści wobec innych osób. Ofiarą obelżywych komentarzy oraz memów stają się teraz nie tylko politycy, celebryci, ale także i zwykli ludzie. Hejt to nieuzasadniona krytyka, która ma za zadanie sprawić przykrość, uderzyć w najczulszy punkt. Hejterzy prężnie działają na forach internetowych, portalach społecznościowych, bo cała siła Internetu polega na tym, że daje anonimowość i poczucie bezkarności.

Nienawiść spisana na murach

stop heit

W dzisiejszych czasach mowę nienawiści, wulgarne słowa widujemy i słyszymy na każdym kroku -w internecie, na stronach tabloidów, w serwisach plotkarskich, ścianach budynków, a nawet podczas debat polityków. Bardzo rozpowszechnione jest pisanie po murach, dotyczy to wszystkich rejonów Polski. Mury zabytkowych, pięknych kamienic są niszczone przez niezliczone agresywne hasła, wulgaryzmy. Sklep, dom, biuro – to bez znaczenia, na każdym „ma szansę” pojawić się swastyka, szubienica, obraźliwy tekst skierowany do określonej grupy społecznej, czy klubu sportowego.

Sam jestem świadkiem tego przykrego zjawiska. Szopienice, to dzielnica Katowic, w której mieszkam, zdawać by się mogło, że jest w niej więcej zakrytych napisami budynków, niż tych bez nich. Tematyka owych napisów jest skrajnie różna.

Od nienawiści do miejscowej policji…

Czasem skróty słowne pisane na ścianach mają w sobie więcej agresji niż słowa wypowiedziane na głos.

nienawiść spisana na murach

Netizeni-obywatele świata cyberprzestrzeni!

słownik mowy nienawiści

W marcu 2013 roku ruszyła kampania Rady Europy mająca na celu przeciwdziałanie mowie nienawiści w sieci. Komitet Ministrów Rady Europy definiuje „mowę nienawiści” w następujący sposób:

„to wszelkie formy wypowiedzi, które podżegają, szerzą, promują lub usprawiedliwiają nienawiść rasową, ksenofobię, antysemityzm oraz inne formy nienawiści opartej na nietolerancji, w tym nietolerancję wyrażoną przez agresywny nacjonalizm, etnocentryzm, dyskryminację oraz wrogość wobec mniejszości, imigrantów i osób o pochodzeniu imigranckim”

Poniższy słownik ma na celu przybliżenie pojęć, które związane są z mową nienawiści.

Obserwowani w sieci

planeta cieni

W ostatniej dekadzie internet stał się w naszym codziennym życiu równie powszechny, co powietrze, którym oddychamy. Przeniknął do niemal każdej dziedziny życia – od komunikacji, poprzez rozrywkę, zakupy i setki pomniejszych spraw.

Wielu z nas częściej lub rzadziej zamieszcza w internecie informacje ze swojego życia, dodaje komentarze, prowadzi blogi. Daje to niewątpliwie duże pole do popisu każdemu, kto pragnie zebrać wokół siebie grono osób zainteresowanych tym, co robi. Możliwość kontaktu z innymi ludźmi to duży plus sieci, ale też pewne zagrożenia.